حجامت

مكانيسم حجامت :

    مکانیسم  حجامت : 

    براي مكانيسم حجامت  و نحوه  اثرگذاري آن  تاكنون دلايل مستند و علمي وجود نداشته ولیکن تئوري هاي زيادي در مورد  مکانیسم حجامت مطرح گشته است :

     1 _ تعادل انرژی :

     چينيها  اعتقاد دارند با انجام حجامت ، مانند طب سوزني تعادلي بين  انرژيهاي مثبت و منفي ( يين و يانگ ) بوجود مي آيد كه سبب  بهبود عملكرد  ارگانها و اندامها و تمامي بدن شده  ومي تواند با بسياري از  بيماريها  مقابله  نمايد .  

     2 _ نیروی جاذبه :

     تئوري ديگر اشاره مي­كند بر اثر جاذبه ماه و خورشيد بر بدن كه در ايام و فصول مختلف به مانند اثر نیروی جاذبه  بر آب دريا ها و جذر و مد ايجاد شده  ، اين نيرو ها بر بدن هم اثر گذاشته و از آنجائيكه 70% بدن انسان از آب تشكيل شده بنابراين نیروی جاذبه اجرام آسماني بر تمامي سلولهاي  بدن و ارگانها اثر مي گذارد و با انجام حجامت در زمان مناسب مي توان اثر مناسب و موثري بر  تمام سلولها و ارگانهاي بدن گذاشت . بنابراين در فصول و ایام مختلف هم اين تاثيرات  به دلايل گفته شده متفاوت مي باشد ، و در واقع مکانیسم حجامت و خواص آن بدلیل اثرات نیروی جاذبه بالاخص نیروی جاذبه کرات آسمانی میباشد. 

     3 _ افزایش جریان خون : 

     بسياري اعتقاد دارند كه حجامت به دليل اينكه جريان خون  را در  موضع  مورد نظر  افزايش مي دهد لذا مي تواند به بهبود و ترميم سلولي اثر گذاشته و در نتيجه بر تمامي ارگانها و كل بدن اثر مثبت  ميگذارد .

     4 _ فعال شدن عوامل التهابی :

    برخي اعتقاد دارند با انجام مكش هنگام حجامت و خلا ايجاد شده  و متعاقباً  خراش انجام شده ، بدن و سلولهاي خوني به مانند هرگونه التهابي  وارد عمل شده  و جريان خون درمحل افزايش يافته و سيلي  از گلبولهاي سفيد و پلاكتها و عوامل ضدالتهابي و هيستامين ها به موضع مورد نظر روان شده و به دليل  افزايش عوامل فوق  در محل تاثيرات درماني متعددي از عمل حجامت ديده ميشود .

      5 _ افزایش اکسیژن : 

    اعتقادي وجود دارد مبني بر اينكه با حجامت جریان خون موضع مورد نظر افزایش مییابد و این  افزايش جريان خون سبب افزايش اكسيژن رساني بافتها ميشود و اكسيژن رساني مناسب، سبب  بهبود كارايي بافت و ارگان  و اندام  مورد نظر ميگردد( به مانند همان مكانيسمي كه اكسيژن تراپي  هيپربار انجام مي دهد و مشابه اقدامي كه ورزشكاران پيش از مسابقات ورزشي  با انجام بادكش هاي متعدد ، سبب بهبود عملكرد عضلاني  خود مي گردند) و همین امر مکانیسم حجامت را توجیه مینماید . 

      6 _ اثر فشار منفی و خلا” :

     تئوريي وجود دارد مبني بر اينكه با انجام حجامت و بادكش مورد ظر فشار منفي اي ايجاد مي شود كه درفشار منفي عناصر و سلولها و مولكولهايي كه جرم حجمي كمتري از آب دارند زودتر از قسمت مايع خون ( پلاسما ) از بدن خارج مي شوند  و بطور مثال گلبولها و چربيها  كه جرم حجمي كمتري  از آب دارند زودتر خارج  ميشوند و به همين علت انجام  بادكش و حجامت مي تواند سبب  تخليه بيشتر چربي و  گلبولها در نتيجه كاهش غلظت خون و كاهش چربي خون گردد. 

      دکتر نصرتی _ بهار 1401

از توضيحات فوق نتيجه مي گيريم :
در واقع انجام بادكش است كه حجامت را حجامت كرده است يعني بدون انجام بادكش و با خون گيري ساده ، حجامتي انجام نشده است بطور مثال اگر شخصي بدنش را با چاقو يا تيغ زخمي نمايد حجامت انجام نشده است و درواقع بايد اين مكش و بادكش قوي و فشار منفي ايجاد شود تا حجامت انجام شده باشد و به نوعي تمامي اثر حجامت در نتيجه همان بادكش و تاثيرات آن بادكش و افزايش جريان خون در ناحيه مورد نظر مي باشد.
مکانیسم حجامت _ کلینیک حجامت پرواز
کلینیک حجامت پرواز
کلینیک حجامت پرواز 1
مطب دکتر نصرتی
کلینیک حجامت پرواز 2
بادکش بازو
کلینیک حجامت پرواز 3
نحوه تیغ زدن بسیار مهم است
کلینیک حجامت پرواز 4
انجام حجامت سر را به هر کسی نسپارید
کلینیک حجامت پرواز 5
محل انجام بادکش بر روی بدن و نحوه انجام آن مهم است.
کلینیک حجامت پرواز 6
جای بادکشها بطور کامل از بین خواهد رفت
ساعت كار مطب

ساعت كار مطب

ساعت كاري مطب هر روز از ساعت 14.30 الی 19 به جز ايام تعطيل مي باشد.
براي انجام حجامت در اين مركز نيازي به وقت گرفتن نمي باشد و با هر زمان مراجعه ، بلافاصله حجامت براي شما انجام مي شود.

نقشه مطب

آدرس مطب

تهران ، ميدان سپاه ، نبش خيابان خواجه نصيرغربي، پلاك 200 ، واحد 11

طبقه پنجم

آدرس مطب

اطلاعات تماس

شماره تماس: 77611150 - 021
شماره واتساپ : 09301585081
آدرس ايميل: [email protected] کدپستی: 1611745455

error:
Scroll to Top
اسکرول به بالا