حجامت چیست ؟

حجامت چیست ؟ حجامت كه دركتابها ، سايتها و متون انگليسي به آن cupping ، wet cupping ، hijama  ، Scarification   و حتي فلبوتومي phlebotomy  هم مي گويند ، نوعي خون گيري از بدن است كه همراه با مكيدن خون از بدن با دستگاه مكش مي باشد .

وسيله مكش خون در ساليان قديم شاخ  گاو بوده است و به مرور انسان ياد گرفت كه با آتش زدن پنبه و انداختن  پنبه مشتعل داخل ليوان و گرم كردن  ليوان مي تواند اين عمل مكش را انجام دهد.  و به مرور دستگاه هاي مكش مختلف مانند پمپ و ساكشن براي  اين عمل به كار گرفته شد .

پس از انجام  مكش و چسبيدن ليوان به بدن ، پوست  ناحيه  فوق متورم و ملتهب و  قرمز شده و خون  زير پوست تجمع يافته و سپس با خراشيدن  پوست ، خون زيادي از پوست  بيرون مي آيد. عمل خراشيدن در ساليان قديم با چاقو بوده است  و ليكن در حال حاضر از تيغ بهداشتي يكبارمصرف جراحي استفاده مي شود. درواقع نام حجامت هم از همين روش كه توضيح داده شد  يعني حجيم شدن و تجمع خون آمده است .

 انواع حجامت :

حجامت  انواع مختلفي دارد كه مهمترين آن حجامت عام است كه بين دو كتف انجام ميشود . يكي  از حجامتهاي خيلي مهم  و موثر حجامت سر و ديگري حجامت كبد است كه براي پاكسازي بدن از سموم بسيار موثر مي باشد، درواقع براي تمام قسمتهاي بدن مي توان حجامت انجام داد مانند حجامت پشت گوش، حجامت ريه ، حجامت ساقها ، حجامت لوزالمعده ، حجامت كف پا و…

 مكانيسم  حجامت :

 تاكنون دلايل مستند و علمي براي مكانيسم و نحوه  اثرگذاري حجامت وجود نداشته و فقط  تئوري هاي زيادي در مورد حجامت وجود دارد:

    1_ 

   چينيها  اعتقاد دارند با انجام حجامت ، مانند طب سوزني تعادلي بين  انرژيهاي مثبت و منفي ( يين و يانگ ) بوجود مي آيد كه سبب  بهبود عملكرد  ارگانها و اندامها و تمامي بدن شده  ومي تواند  با بسياري از  بيماريها  مقابله  نمايد .  

   2_

   تئوري ديگر اشاره مي­كند بر اثر جاذبه ماه و خورشيد بر بدن كه در ايام و فصول مختلف به مانند اثر اين نيرو ها بر دريا ها و جذر و مد ايجاد شده  ، اين نيرو ها بر بدن هم اثر گذاشته و از آنجائيكه 70% بدن انسان از آب تشكيل شده بنابراين اثر جاذبه اجرام آسماني بر تمامي سلولهاي  بدن و ارگانها اثر مي گذارد و با انجام حجامت در زمان مناسب مي توان اثر مناسب و موثري بر  تمام سلولها و ارگانهاي بدن گذاشت . بنابراين در فصول مختلف هم اين تاثيرات  به دلايل گفته شده متفاوت مي باشد .

   3_

بسياري اعتقاد دارند كه حجامت به دليل اينكه جريان خون  را در  موضع  مورد نظر  افزايش مي دهد لذا مي تواند به بهبود و ترميم سلولي اثر گذاشته و در نتيجه بر تمامي ارگانها و كل بدن اثر مثبت  ميگذارد .

   4_

   برخي اعتقاد دارند با انجام مكش هنگام حجامت و خلا ايجاد شده  و متعاقباً  خراش انجام شده ، بدن و سلولهاي خوني به مانند هرگونه التهابي  وارد عمل شده  و جريان خون درمحل افزايش يافته و سيلي  از گلبولهاي سفيد و پلاكتها و عوامل ضدالتهابي و هيستامين ها به موضع مورد نظر روان شده و به دليل  افزايش عوامل فوق  در محل تاثيرات درماني متعددي از عمل حجامت ديده ميشود .

   5_

   اعتقادي وجود دارد مبني بر اينكه افزايش جريان خون سبب افزايش اكسيژن رساني بافتها ميشود و اكسيژن رساني مناسب، سبب  بهبود كارايي بافت و ارگان  و اندام  مورد نظر ميگردد( به مانند همان مكانيسمي كه اكسيژن تراپي  هيپربار انجام مي دهد و مشابه اقدامي كه ورزشكاران پيش از مسابقات ورزشي  با انجام بادكش هاي متعدد ، سبب بهبود عملكرد عضلاني  خودمي گردند)

   6_

   تئوريي وجود دارد مبني بر اينكه با انجام حجامت و بادكش مورد نظر فشار منفي اي ايجاد مي شود كه درفشار منفي عناصر و سلولها و مولكولهايي كه جرم حجمي كمتري از آب دارند زودتر از قسمت مايع خون ( پلاسما ) از بدن خارج مي شوند  و بطور مثال گلبولها و چربيها  كه جرم حجمي كمتري  از آب دارند زودتر خارج  ميشوند و به همين علت  انجام  بادكش وحجامت مي تواند سبب  تخليه بيشتر چربي و  گلبولها در نتيجه كاهش غلظت خون و كاهش چربي خون گردد.

از  توضيحات فوق نتيجه مي گيريم :

در واقع انجام  بادكش است كه حجامت را  حجامت  كرده است يعني بدون انجام بادكش و با خون گيري ساده ، حجامتي انجام  نشده است بطور مثال اگر شخصي بدنش را با چاقو يا تيغ زخمي  نمايد حجامت انجام نشده  است و درواقع  بايد اين مكش و بادكش قوي  و فشار منفي ايجاد  شود تا حجامت انجام شده  باشد و به نوعي تمامي  اثرحجامت در نتيجه همان بادكش و تاثيرات  آن  بادكش و افزايش  جريان خون در ناحيه مورد نظر مي باشد.  

  روش  انجام حجامت:

   1_

   اولين قدم اينكه حتماً حجامت را جايي انجام دهيد كه زير نظر  پزشك باشد.

   2_

   جهت انجام حجامت پس از اينكه با پزشك خود مشورت كرديد و منعي جهت انجام حجامت نبود بايد آماده شويد و در محل حجامت  قرار گرفته و موضع  مورد نظر را آماده نمائيد ، بطور مثال براي حجامت عام بايد لباس و پيراهن بالاتنه درآورده شود سپس توسط حجام  محل حجامت ضد عفوني خواهد شد ،  چندين بادكش  بطور مكرر  بر روي ناحيه  انجام ميشود  تا خون بيشتري زير پوست  بيايد  و سپس  ليوان حجامت بر روي موضع  قرار داده شده و مكش انجام مي شود. 

   ليوان حدود 3 الي 5 دقيقه در محل باقي مي ماند سپس با تيغ جراحي يكبار مصرف چندين خراش ( بسته به نظر پزشك بطور روتين حدود 14 الي 21 خراش ) بر روي موضع  حجامت داده ميشود و مجدداً و بلافاصله ليوان  بر روي ناحيه قرار داده مي شود و مكش انجام و خلاء ايجاد مي شود و خون بتدريج از محل خراش ها و زخم ها  خارج  شده و داخل ليوان جمع ميگردد. سپس توسط حجام اين خون تخليه گرديده و مجدداً ليوان بر روي موضع مورد نظر  قرار مي گيرد.

   3_

   اين عمل تخليه خون 3  نوبت انجام ميگيرد و سپس محل حجامت با  مواد ضدعفوني مانند بتادين و يا حتي عسل استريل  و تميز  ميگردد و پانسمان شده و پس از آن شخص مي تواند با خيال راحت به كار روزمره  خود بپردازد.

   4_

   تعداد موارد  تخليه خون از بدن به پزشك بستگي دارد  وليكن بطور معمول براي حجامت عام  3 نوبت و براي حجامت سر يك نوبت  و براي ساير  نقاط هم  بطور معمول يك نوبت مي باشد .

   دکتر نصرتی _ بهار 1401

حجامت
حجامت عام _ دکتر نصرتی
error:
Scroll to Top
اسکرول به بالا