فصد خون

فصد چيست؟

فصد خون :
فصد خون در لغتنامه  دهخدا رگ زدن و در فرهنگ فارسي عمید ، رگ زدن و  خون گرفتن از ورید معنا شده است .

امروزه بسیاری از مردم و حتي پزشکان فصد خون را همان خونگیری عادی ( با سرنگ یا سوزن یا  آنژيوکت) ازسیاهرگ می شناسند که با رگ زدن که در دوران قدیم انجام میشده فرق دارد .

   1-

   رگ زدن شیوه ايی بوده  است جهت درمان بسیاری از بیماریها مانند دردهای سیاتیکی ، دردهای کمر، سردردهای شدید میگرنی ،جلوگیری از  سکته مغزی و… که در سالیان قدیم  انجام میشده است. در این شیوه  فرد بیمار را در جایی می نشاندند ( البته در مواردی  بسته  به نياز ، بیمار باید می ایستاده است)  و عضو مورد نظر ( دست یا پا )  را ابتدا به مدت طولانی ماساژ داده  و با روغن  بادام يا موارد مشابه چرب و گرم می نمودند. 

    پس از اینکه  خون زیادی در سیاهرگهای  ناحیه جمع شده و عضو مورد نظر گرم و قرمز ميشد ، بالای محل  مورد  نظر را  با پارچه ،کش ، دستبند ، یا موارد مشابه می بستند تا خون بيشتري در محل احتقان  یابد  و سپس شخصی که وارد به کار بوده و به تیغ زن يا رگ زن  معروف بوده است سیاهرگ مورد نظر را مشخص نموده و پس از تمیز نمودن محل مورد نظر ( امروزه با ضدعفونی کردن محل با الکل یا بتادین) با ابزاری مشابه تیغ جراحی  ( درزمانهای قديم تیغ سلمانی)  به سرعت  پوست و سیاهرگ زير آنرا شکافته بطوریکه خون با شدت به خارج از بدن خارج و فواره ميزده است. 

  2_ 

    اعتقاد بر این بوده که این روش سبب خارج شدن خون اضافی ومتعاقباً سموم داخل بدن شده و سبب  بهبود عملکرد بدن وکاهش  میزان مواد زائد و جلوگیری از سکته و سایر خواص آن میشده است و در ضمن معتقد بودند به دلیل بسته بودن بالاي محل تیغ زنی، خون زیادی با فشار خارج میشده  و این فشار ايجاد شده سبب  شسته شدن دیواره سیاهرگهای محل مورد نظر میشده و رسوبات و لخته ها را خارج میکرده است و سبب میگردیده این مواد مضر  وارد اعضای حیاتی بدن مانند  قلب و ریه و مغز  نگردند. 

   پس از خارج شدن خون به میزان کافی ( بسته به نظر تیغ زن )کش یا  دستبند بالاي محل بريدگي باز ميشده و محل ضدعفونی  و پانسمان و  توصیه های لازم  به فرد بیمار انجام میشده است ، حتی در برخی  موارد  پس از رگ زدن عضو مورد نظر (بالاخص پا ) داخل تشت آب گذاشته  میشده تا خون وارد آب شود و تشتی از آب آغشته به خون ، جلوی فرد بیمار دیده  میشده  که اعتقاد داشتند  که اثرات روانی جهت بهبود بیمار داشته است .

   دکتر نصرتی _ بهار 1401

امروزه به جای رگ زدن  به صورت فوق ،خون  با سرنگ یا سر سوزن متصل به کیسه یا آنژيوکت،  از سیاهرگ خارج ميشود که کاری راحت تر  و بی درد برای بیمار می باشد که در این متون روش اول را رگ زدن و روش دوم را فصد عنوان می نمائيم.

ساعت كار مطب

ساعت كار مطب

ساعت كاري مطب هر روز از ساعت 14.30 الی 19 به جز ايام تعطيل مي باشد.
براي انجام حجامت در اين مركز نيازي به وقت گرفتن نمي باشد و با هر زمان مراجعه ، بلافاصله حجامت براي شما انجام مي شود.

نقشه مطب

آدرس مطب

تهران ، ميدان سپاه ، نبش خيابان خواجه نصيرغربي، پلاك 200 ، واحد 11

طبقه پنجم

آدرس مطب

اطلاعات تماس

شماره تماس: 77611150 - 021
شماره واتساپ : 09301585081
آدرس ايميل: [email protected] کدپستی: 1611745455

error:
Scroll to Top
اسکرول به بالا