زالو درمانی

زالو LEECH 

زالو درمانی :

برای زالو درمانی ابتدا باید زالو را بشناسیم : زالوها کرم‌های حلقوی هستند و اگرچه مشابه کرم های خاکی هستند، اما از نظر تشریحی کمی پیچیده تر میباشند .

بیش از 600 گونه زالو وجود دارد.

زالوها در آب شیرین زندگی می کنند .بدلیل وجود اندامهای حسی روی بدن ، آنها به ارتعاشات روی آب، لمس، نور، گرما، صدا و مواد شیمیایی مختلف حساس هستند.

دو قسمت مکنده در دو انتهای آنان برای خزش و چسبندگی کار می کنند. انتهای  قدامی دارای سه فک است که تعداد زیادی دندان دارد. آنها عموما قسمت های گرم میزبان را گاز می گیرند و خون آن را با انقباضات موزون می مکند. تغذیه معمولاً تقریباً 40 دقیقه طول می کشد و یک زالو در هر بار تغذیه 10 تا 15 میلی لیتر خون را هضم می کند. هضم توسط آنزیم ها و میکروارگانیسم های متعددی مانند Aeromonas hydrophil  و Pseudomonas hirudinia  انجام می شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که زالوها دارای آنزیمهای مختلفی در ترشحات خود هستند. این آنزیمها دارای عملکردهای ضد درد، ضد التهابی، مهار کننده پلاکت، ضد انعقاد و تنظیم ترومبین و همچنین اثرات تخریبی و ضد میکروبی ماتریکس خارج سلولی هستند.

زالو درمانی :

زالو درمانی یا هیرودتراپی یک روش درمانی قدیمی است که  اولین کاربردهای ثبت شده آن  در مصر باستان مشاهده شده است . علاوه بر این، سوابقی از این نوع درمان در چین، کشورهای عربی، یونان باستان و روم قدیم مشاهده شده است. از سال 1900 ارجاعات به این روش درمان کاهش یافت تا اینکه مجدداً از سی سال پیش مورد تحقیقات علمی زیادی قرار گرفته است .

زالو درمانی کاربردهای زیادی در پزشکی بالاخص در حوزه های جراحی  پلاستیک، ترمیمی و میکروجراحی، در بیماری‌های قلبی عروقی، ترومبوز ورید عمقی، عوارض دیابت، وزوز گوش، اوتیت حاد و مزمن و در کاهش درد مفاصل ناشی از آرتروز داشته و استفاده می‌شود.

سایر افرادی که ممکن است  از زالو درمانی سود ببرند عبارتند از کسانی که در معرض خطر قطع اندام به دلیل عوارض جانبی دیابت هستند، کسانی که بیماری قلبی در آنها تشخیص داده شده است، و کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی هستند که در آن خطر از دست دادن بخشی از بافت نرم خود را دارند. زالو همچنین برای درمان واریس توصیه شده است .

افراد مبتلا به کم خونی، افراد مستعد خونریزی یا شریان های آسیب دیده، کاندیدای زالو درمانی نیستند. معمولاً به کودکان زیر 18 سال و زنان باردار نیز توصیه می شود اززالو اجتناب کنند. افرادی که به بیماریهای خودایمنی و نقص ایمنی دچار هستند، کاندیدای مناسبی برای زالو درمانی نیستند.

هیرودین :

مواد شیمیایی به دست آمده از بزاق زالو بالاخص هیرودین به داروهایی تبدیل شده اند که می توانند موارد زیر را درمان کنند :  فشار خون ، رگهای واریسی ، هموروئید ، مشکلات پوستی ، آرتروز

آزمایشات روی حیوانات همچنین نشان می دهد که تزریق مستقیم بزاق زالو به موش به جلوگیری از کلونیزه شدن سلول های سرطانی کمک می کند .

آيا زالو مي تواند به ديابت كمك كند؟

آیا زالودرمانی میتواند به جلوگیری از پیشرفت دیابت کمک کند؟

 پیشرفت دیابت می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند. این مشکلات می تواند منجر به بیماری های عروقی شود که باعث محدود شدن یا جلوگیری از رسیدن خون به انگشتان دست ها و پاها می شود. هنگامی که جریان خون به شدت محدود می شود، بافت آسیب دیده می تواند بمیرد. این عامل اصلی قطع عضو در میان افراد مبتلا به دیابت است. از دست دادن انگشت یا اندام به دلیل عوارض ناشی از دیابت یک نگرانی عمده برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است

موثرترین راه برای توقف این فرآیند افزایش گردش خون به بافت های آسیب دیده بدون خطر لخته شدن خون است.پژوهش یک منبع مورد اعتماد نشان داده است که زالو درمانی می تواند نقش مثبتی در این زمینه داشته باشد.

ماده هیرودین موجود در بزاق زالو خون را رقیق کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند. از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت خون غلیظ تری دارند، هیرودین می تواند با رقیق کردن خون به کاهش فشار روی قلب وبهبود سیستم قلبی عروقی  در بیماران دیابتی کمک کند.

منبع :                                      

https://www.healthline.com/health/what-is-leech-therapy

( مطالب ذیل در ارتباط با زالو بطور اخص از دایره المعارف بریتانیکا استخراج شده است ) :
زالو از زير شاخه هيرودينا
BRITANICA :

زالو ( از زیر شاخه هیرودینا) شامل 650 گونه مختلف از کرمهای حلقوی با یک مکنده کوچک که شامل دهان است در انتهای قدامی بدن و یک مکنده بزرگ در انتهای خلفی ، مشخص می شود.

همه زالوها دارای 34 بخش در بدن هستند. طول بدن از بسیار ریز ومیلی متری  تا حدود 20 سانتی متر (8 اینچ) و حتی بیشتر ( زمانی که حیوان کشیده میشود ) متغیر است. زالو عمدتاً در آب شیرین و در خشکی وجود دارد. بعضی گونه ها در دریا زندگی میکنند . یکی از انواع زالو شامل زالو غول پیکر آمازون  (Haementaria ghilianii ) می تواند به طول نیم متر (حدود 18 اینچ) برسد. این زالو از خرطوم  15 سانتی متری (6 اینچی) خود به عنوان سوزن زیرپوستی برای مکیدن استفاده می کند. برخی از گونه‌های زالو شکارچی حیوانات دیگر هستند، برخی زباله‌های آلی را می‌خورند و برخی دیگر بصورت انگلی هستند.

نحوه ورود نیش زالو

زالوها از طریق پوست تنفس می کنند. دستگاه گوارش حاوی یک کیسه ای است که غذا را می تواند برای چندین ماه در آن نگهداری نماید. یک تا چهار جفت چشم در انتهای قدامی قرار دارند. زالوها هرمافرودیت هستند یعنی اندام های تناسلی عملکردی هر دو جنس در یک زالو وجود دارد ولیکن خود بارور نمی شوند، و  اسپرم یک زالو فقط تخمک های زالوی دیگر را بارور می کند. تخم ها در یک پیله گذاشته می شوند که ممکن است در خشکی و یا در آب رسوب کنند. رشد و نمو، مستقیم و بدون مرحله لاروی است.

زالوهای آبزی ممکن است از خون ماهی ها، دوزیستان ، پرندگان و پستانداران تغذیه کنند و یا حلزون، لارو حشرات و کرم ها را بخورند ولیکن زالوهای خشکی فقط از خون پستانداران تغذیه می کنند. سه فک با دندان های تیز، برشی سه گوش دربدن طعمه ایجاد می کنند. بزاق  حاوی موادی است که محل زخم را بی حس می کند، رگ های خونی را برای افزایش جریان خون گشاد می کند و از لخته شدن خون جلوگیری می کند.

ساختار زالو

ضد انعقاد هیرودین که از بافت های بدن استخراج می شود برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از جراحی استفاده می شود. ماده شیمیایی دیگری که از زالوهای آمازونی جدا شده است برای حل کردن لخته های خون موجود استفاده می شود.

زالوهای خشکی در پوشش گیاهی مرطوب منتظر قربانی خود هستند و یک سر خود را در هوا قرار می دهند. قربانی اغلب از گازگرفتگی بی خبر است تا زمانی که خونی که از زخم جاری میگردد، پیدا شود. جریان خون ممکن است به دلیل وجود ضد انعقاد ادامه یابد.

برخی از گونه ها برای قرن ها در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته اند. در اروپا استفاده از زالوها برای تخلیه خون در قرن نوزدهم به اوج محبوبیت خود رسید. بیماری‌هایی که معمولاً با زالو درمان میشدند شامل بیماری‌های روانی ، تومورها، بیماری‌های پوستی، نقرس و سیاه سرفه بودند. یک درمان رایج برای سردرد این بود که چندین زالو به هر شقیقه مالیده و به آنها اجازه دهند خون را بمکند . زالو همچنین برای جلوگیری از تجمع بیش از حد خون پس از اعمال جراحی خاص (مثلاً چسباندن مجدد انگشتان قطع شده) استفاده میشود.

زالو و انسان :
 

 زالوهای خشکی که به انسان حمله می کنند عمدتاً از گونه هیمادیپسا هستند که در آسیا، فیلیپین، هند شرقی و ماداگاسکارزندگی میکنند. زالوهای گونه فیلامون که بصورت انگل انسانی هستند  در استرالیا زندگی میکنند.

زالوهای آبزی، ممکن است از طریق آب آشامیدنی وارد بدن شود. برخی ممکن است از طریق مقعد یا آلت تناسلی وارد بدن افرادی شوند که در آب های آلوده حمام می کنند

گاهی ممکن است فردی که آب آلوده میاشامد ، زالو با آب آشامیدنی بلعیده شده و  ممکن است ابتدا خود را به دیواره های بینی یا گلو بچسباند و سپس به داخل ریه ها وارد شود.

نوعی زالو بومی بخش‌های دورافتاده رودخانه آمازون در پرو، به نظر می‌رسد غشاهای مخاطی موجود در حفره بینی پستانداران را ترجیح می‌دهد. این زالو در حین حمام کردن قربانیان خود را جستجو می کند و با استفاده از یک فک که از هشت دندان بزرگ تشکیل شده است، چسبندگی ایجاد می کند.

فردی که به بسیاری از این گونه زالوها مبتلا شده است ممکن است از کم خونی ناشی از از دست دادن خون رنج ببرد. در زخم های خارجی احتمال بروز عفونت ثانویه بیشتر از کم خونی است. زالو می تواند با انسداد مجاری تنفسی باعث خفگی و مرگ میزبان شود.به ویژه درآسیا،حیوانات اهلی معمولاً به این ترتیب می میرند.

منبع :

https://www.britannica.com/animal/leech

زالو درماني

کلینیک حجامت پرواز :

با انجام زالو درمانی در کلینیک حجامت پرواز از فواید فراوان زالو نفع ببرید.

زالو درمانی در کلینیک پرواز  به طریق کاملاً بهداشتی انجام می گیرد.

 زالوهای استفاده شده در کلینیک حجامت پرواز کاملاً بهداشتی و درمانی بوده  و از مراکز معتبر  پرورش زالو تهیه میگردد. ضمن اینکه برای اطمینان خاطر مراجعین  پس از  انجام  زالو درمانی و پس از خاتمه کار تمامی زالوها داخل الکل و بتادین  انداخته  میشود که بلافاصله زالو های فوق خواهند مرد ، لذا مراجعین اطمینان  خاطر حاصل می نمایند که این زالو دیگر بهیچوجه قابل  استفاده نخواهد بود.

نمایش ویدیو درباره زالو درماني
جهت انجام زالو درمانی لطفاًً با تماس تلفنی با شماره 77537038 و یا 09301585081 تعیین وقت نموده و زمان مورد نظر را رزرو نمائید.
 شرایط زالو درمانی : 

زالو درمانی در کلینیک حجامت پرواز  با تعیین وقت قبلی انجام می گیرد: 

   هنگام مراجعه حتماً  لباس راحت و مناسب پوشیده ، پیش از انجام زالو درمانی استحمام نمائید ، بدن را  با مواد معطر بهیچوجه آغشته  ننمائيد چرا که زالو بهیچوجه  به پوست معطر نخواهد چسبید. اگر جهت زالو درمانی پا ها  به کلینیک پرواز مراجعه می نمائید حتماً دمپایی  به همراه  داشته  باشید.

   اگر پیش از انجام زالو درمانی ناشتا نباشید بهتر است ولیکن ناشتا بودن منعی  ندارد

     انجام زالو درمانی هیچگونه دردی ندارد.

 

     پس از انجام زالو درمانی محل گزش و نیش زالو ها پانسمان میگردد و به راحتی به خانه خواهید رفت ، فقط دقت فرمائید که تا 24 ساعت  پانسمان  بهیچوجه باز نگردد . اگر خونریزی از محل مورد نظر داشتید با پنبه یا گاز خشک محل را به  مدت 5 دقیقه  محکم فشار دهید و خونریزی  بند خواهد آمد.

   همانطور که میدانید  تمام خواص زالو به خاطر آنزیم های موجود در  بزاق آن است که مهمترین آن آنزیم هيرودين می باشد که عملکرد  ضد انعقاد دارد این آنزیم زالو اثر  مثبت فراوانی در بیماریهای عروق محيطي و بیماریهای عروق کرونر  قلب دارد  و در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی بسیار موثر است .

  بنابراین خونریزی پس از زالو درمانی امری طبیعی است و بهیچوجه از آن نهراسید ، با  5 دقیقه فشار روی زخم های محل نیش زالو ، خونریزی بند خواهد آمد.

  بهیچوجه زالو را از مراکز غیر بهداشتی تهیه ننمائید و جهت انجام زالو درمانی به مراکزی که فاقد پزشک می باشند مراجعه  ننمائید.

  جهت انجام زالو درمانی حتماً با پزشک خود مشورت  نمائید.

کلینیک حجامت پرواز توصیه می نماید  پیش از انجام زالو درمانی با این مرکز مشورت نمائید ولی ذکر 4 نکته ضروری است :
اول : 

افرادیکه دچار کم خونی شدید می باشند مگر در موارد خیلی مهم  و اضطراری زالو نیندازند .

دوم :  

پیش از انجام زالو درمانی، اگر داروي ضد انعقاد مثل آسپرین ، وارفارین ،پلاویکس، ( اسويكس ) هپارین ،  انوکساپارین ، ريواروكسابان و موارد مشابه مصرف می نمائید باید داروي فوق قطع گردد ، بطور مثال آسپرین  باید حداقل 3 روز قطع  گردد ، ولیکن دقت نمائید  که حتماً و حتماً با پزشک معالج خود مشورت نمائید که اجازه  قطع دارو  به مدت 3  روز به شما میدهد یا خیر؟

  انجام زالو درمانی همراه با مصرف داروهای فوق صد در صد كنترانديكه (ممنوع)  می باشد و در صورت انجام عمل فوق ،خونریزی  از محل زخمها  به سادگی  بند نمی آید  و خطرات جبران ناپذیری ایجاد می نماید.

سوم  :

افراد دیابتی باید حتماً قندخون مناسب و در حد نرمال داشته  باشند. حداکثر قند خون ناشتایی که پیشنهاد می شود می توانند  با آن زالو درمانی انجام  دهند 160 میلی گرم دردسي ليتر می باشد و براي قند خون بالاتر از آن زالو درماني توصيه نمي شود چرا که با قند خون بالا احتمال  عفونت محل زخم  زالو ها زیاد می باشد.

و چهارم اينكه :

پس از زالو درماني ، در منزل بهداشت را بخوبي رعايت و از محل زخم به دقت مراقبت نمائيد چرا كه محل زخم زالو  عميق بوده ومانند هر زخم ديگري اگر بهداشت را رعايت نكنيد زخم دچار عفونت خواهد شد ، بنابراين مراقبت و تميز نگه داشتن زخم  وظيفه مهمي مي باشد كه به عهده بيمار يا فرد مراجعه كننده بوده و بايد به دقت آن را رعايت  نمايد.

   توصیه می شود پس از انجام زالو درمانی پانسمان را  تا 24 ساعت  باز ننمائید . پس از 24 ساعت پانسمان به آهستگی باز گردد و با بتادین یا الکل به آهستگی شستشو داده شود و سپس یک گاز استریل ساده روی آن گذاشته  شود ، 2 روز  این عمل تکرار گردد وپس از آن دیگر مشکلی جهت باز بودن زخم نمی باشد وليكن محل زخم را تا يك هفته تميز نگهداشته و از آن مراقبت نمائيد.

   توصیه میشود پس از انجام  زالو درمانی  تا 3 روز بهیجوجه به محل زخم آب نزده و شستشو ندهيد بخصوص زالو هايي که بر روي صورت  گذاشته  میشود، چراکه با آب زدن بر روي محل نيش زالو، جای زخمها برای همیشه باقی خواهند ماند.

بطور اختصار مجدداً توضیح  داده می شودکه زالو  درمانی در موارد ذیل بسیار موثر می باشد:

درمان واریس- شفافیت پوست صورت – کاهش جوشها و آکنه های روی صورت و بدن- وزوز گوش – سرگیجه  ناشي از درگیری گوش میانی – جلوگیری از سکته قلبی– جلوگیری از سکته مغزی – کمردرد و دردهای سیاتیکی و دردهای ناشی از دیسک کمر- پركاری تیروئید- پاي ديابتي – ترومبوز ( لخته) وریدهای عمقي – کاهش دردهای مفاصل و آرتروز و بسياري از موارد ديگر .

دكتر محمد علي نصرتي- بهار 1401
دكتر محمد علي نصرتي
ساعت كار مطب

ساعت كار مطب

ساعت كاري مطب هر روز از ساعت 14.30 الی 19 به جز ايام تعطيل مي باشد.
براي انجام حجامت در اين مركز نيازي به وقت گرفتن نمي باشد و با هر زمان مراجعه ، بلافاصله حجامت براي شما انجام مي شود.

نقشه مطب

آدرس مطب

تهران ، ميدان سپاه ، نبش خيابان خواجه نصيرغربي، پلاك 200 ، واحد 11

طبقه پنجم

آدرس مطب

اطلاعات تماس

شماره تماس: 77611150 - 021
شماره واتساپ : 09301585081
آدرس ايميل: [email protected] کدپستی: 1611745455

error:
Scroll to Top
اسکرول به بالا